• Değerli Arkadaşlar, Sitemizde "cevap anahtarı istemek" için konu açmak aynı konudan çok fazla açıldığı ve bir sonuç getirmediği için yasaklanmıştır. Anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Saygılar.

Bir İngilizce Öğretmeninin Yapabileceği Ek İşler

Mebingilizce

Müdür
Yönetici
Öğretmenler arasında belki de en şanslılarından biri ingilizce öğretmenleri. İngilizce bilmek dünyaya açılmak demektir, ingilizce bilmek fırsat demektir. İngilizcenizi kullanarak nasıl ek gelir elde edebilirsiniz bunlara bakalım:

1. Özel Ders Vermek
Aklıma gelen ilk etkinlik. İngilizce özel ders isteyen milyonlarca öğrenci var, muhakkak size uygun bir öğrenci vardır. Tek yapmanız gereken birazcık istekli olmak, birazcık da reklamınızı yapmak.

2. İngilizce Bir Blog Açmak
Benim en çok ilgimi çeken bu, öğrenirken öğretiyor, öğretirken para kazanıyorsunuz. Çok kolay değil ama başarılı olduğunuzda öğretmenliği hobi olarak bile yapabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Öncelikle kendinize bir konu seçmelisini, bu ilgi duyduğunuz ve kendinizi geliştirmekte istekli olduğunuz bir alan olmalı. Tabii bu alanda reklamverenler de olmalı ki para kazanmanız kolay olsun. Mesela ilgi alanınız fotoğraf makinaları, bunu daha da daraltmanız gerekebilir mesela dslr fotoğraf makinaları gibi. Sonrasında o konu ile ilgili bol bol orijinal içerik üretmeniz gerekiyor. Bir ingilizce öğretmeni için bu hiçbir şeydir. Sonrasında ise google adsense gibi programları kullanarak sitenize reklam almaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemle dünyada milyonlarca insan geçimini sağlamakta.

Not: Bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız çekinmeden iletişim kurabilirsiniz.

3. Çeviri yaparak para kazanmak
Makineler gücü elinde bulundursa da özellikle bilimsel çevirilerde insan gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bu alanda iş yapmak için yapmanız gereken tek şey internetteki çeviri sitelerine başburmak ya da direk tercümanlık bürolarına cv bırakabilirsiniz.

4. Youtube Videoları ile

Türkiyede ve dünyada milyonlarca kişi ingilizce ile alakalı sorular soruyor. Mesela, sadece üniversiteye girişte yüzbinlerce öğrenci yabancı dil sınavına hazırlanıyor ve ingilizce konu anlatımlarını izliyorlar. Daha da ilerisi, her sınıftan öğrenciler ingilizce konu anlatımlarına ihtiyaç duyuyor. Özenli hazırlanmış konu anlatımları size yeterince izleyici sağlayacak ve bu size yeterince ek gelir getirecektir. Bilmeyenler için, youtube içerikleri izlendikçe para kazandıran bir sisteme sahip.

5. Makale yazarak para kazanmak

Kendi web sitenizi açmak size göre değilse, başka web siteleri için makale yazarak para kazanabilirsiniz. Üstelik ingilizce makale yazmak Türkçe makaleden çok daha para kazandırıyor. R10, wmaraci gibi forum sitelerine girip ilan vererek kendinize iş yaratabilirsiniz. Makale fiyatları en düşük 100 kelimesi 6 liradan başlamaktadır. Yani bir sayfalık bir makaleden 100 liraya kadar kazanabilirsiniz.

6. Online İngilizce Öğreterek Para Kazanmak

Son zamanlarda online ingilizce öğrenmek moda. Siz de basit bir sertifika alarak bu kervana katılabilirsiniz. Cambly gibi sitelerde ingilizce öğretmeye başlayabilirsiniz.

Aklıma fikir geldikçe bu başlık altında yazacağım, siz de sizinkileri yazabilirsiniz.

Sakura

Zümre
Üçüncü maddeye ben de kendi tecrübemden bir öneride bulunayım. İngilizce tercüme hizmeti vererek ek gelir kazanıyorum zorunlu staj dönemimde. Öğrencilik hayatım boyunca çeşitli sitelerde çeviri yaparak bir miktar harçlık kazanmanın peşine koştum, bir süredir de Protranslate adında bir online çeviri şirketi ile çalışıyorum, aldığım ücretten ve proje çokluğundan da memnunum. İlgilenen, çeviri yaparak para kazanmak isteyen arkadaşlar için linki bırakıyorum: https://www.protranslate.net/tr/tercumanlik-basvurusu/