• Değerli Arkadaşlar, Sitemizde "cevap anahtarı istemek" için konu açmak aynı konudan çok fazla açıldığı ve bir sonuç getirmediği için yasaklanmıştır. Anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Saygılar.

ELT Yüksek Lisans İçin "Tez Konusu" Önerileri

Mebingilizce

Müdür
Yönetici
Yüksek lisans konusuna en çok zorlayan konu tez konusu seçmektir. Genel mantık şudur; daha önce yapılmış araştırmalara bakarsın, aynısını ya da benzerini uygularsın. Çünkü yüksek lisansın amacı orijinal fikirler ortaya koymak, çığır açmak vs değildir. Yüksek lisansın amacı araştırma yapmayı öğrenmektir. Bu da en başta taklit ederek olur.

Yine de yüksek lisans yapanlar tez konusu seçmekte zorlanabilir. O yüzden bu başlığı açıyorum. Bir facebook grubunda aynı konuyu açtığımda gelen önerileri burada paylaşıyorum. Herkes önerisini paylaştığında bu konuda zorlanan arkadaşlar için güzel bir kaynak olacaktır.

Merhaba,
Belki biraz saçma gelecek ama, yüksek lisans yapıyorum ve bu sene tez zamanı. yalnız ben hala neyi araştıracağıma karar veremedim. Bir beyin fırtınası yapsak bana faydası olurdu
:)
Fikirleriniz içi şimdiden teşekkürler.
İngilizce derslerinde oyunlarla kelime ogretimi
Universitede öğretilen ingilizce egıtımi yöntem ve metodlarin devlet sistemindeki sinifta ne kadar ne derece uygulanabilir olduğu.
Yaşanilan bolgenin dil ogrenmeye etkisi
Kültürün dil öğrenme üzerindeki etkisi olabilir.Ben Tübitak bilim fuarına bu projeyle katılmıştım.İstatistiksel veriler hazırlayarak.
Öğretmenlerin speaking skills seviyesinin ve öğrencileri İngilizce diline maruz bırakma düzeylerinin öğrenci başarısı üzerine etkileri
İngiltere de İngilizce kelime öğretimini (özellikle kelimelerin yazılışını öğretmek için ne yapıldığını) araştırıp ülkemizdeki müfredatta bu yöntemin olmayışının sonuçlarını araştırın hocam. Bizim mufredatimiz ve bakanlık tarafından yapmamız istenen şey resmen İngilizce ogretilmemesi yönünde. Bir diğer konu haftada sadece 2 ya da 3 saatte herhangi bir dilin nasıl ogretilemeyecegi olabilir.
Hocam İngilizceyi (ana dili olmasa da) multi-kulturel ülkelerde edinenler ile sadece teorik bir ders olarak öğrenenler arasındaki farkları da karsilastirabilirsiniz..
Sosyal Medya Araçlarının yabancı dil öğrenim ve öğretimine avantaj ve dezavantajları
Ulkemizde niçin dil öğrenme seviyesi çok düşük diye arastirma yapsanız da hep öğretmenlere atılan iftiralardan kurtarsaniz bizleri hocam. Biz anlatamadık yillardir ama belki şans size güler
Ben Corpus Linguistics çalışmıştım hocam, ulusal tez merkezinde benim tezim ve diğer örnekleri inceleyebilirsiniz. SPSS kullanılmaması tercih sebebi olabilir
One parent one language (opol) tekniğini deneyen aileler ve bilingual çocuklar
Dil ögrenmede sanal gerceklik uygulamalari diye bi konu önerebilirim.telefonlarin elden düşmediği bi devirde teknolojinin de egitime girdigi bi dönemde iyi olabilir yada autonomous language learning olabilir yada mindfulness ile dil öğrenme/öğretme olabilir
Cografik konum mu, ırkçılık mi, dil yapısı mi, seviye mi nedendir bu dil yetersizliği? Bir Avrupa ülkesinde öğrenciler bilingual iken neden Avrupa'ya çok da uzak olmayan Türkiye öğrencisi böyle? Çözüm yolları neler olabilir? Bu konu çok önemli bence de..
Türkiye'de doğmuş Anadili Türkçe olan anne babanın çocuğu bilingual yetişebilir mi?
Daha fazlası için Yök Tez Merkezinden yapılmış olan araştırmalara bakmak da mümkün tabiii. Lütfen siz de aklınızdaki konu önerilerini buraya yazarak yüksek lisans yapan arkadaşların işini kolaylaştırın.