• Değerli Arkadaşlar, Sitemizde "cevap anahtarı istemek" için konu açmak aynı konudan çok fazla açıldığı ve bir sonuç getirmediği için yasaklanmıştır. Anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Saygılar.

LYS-5 İngilizce Sınavı İçin Kitap Tavsiyeleri

bay-faruk

Zümre
LYS 5 İngilizce sınavında derece yapmış bir arkadaştan kaynak ve test kitabı tavsiyeleri. İşte liste:
1. ELS Inside and Out


ELS, LYS kaynakları arasında en güvenilir olanlarından biri. İçinde gramer konularında karşılaşabileceğiniz problemlerin açıklamalarını ve her zorlukta örnek soruları bulabilirsiniz. Konu anlatımları sade ve anlaşılır. Kitabın sadece LYS yönelik olmaması da bir avantaj. Üniversite yıllarınızda da başvurabileceğiniz bir kaynak.

2. ELS Dergi Seti


35 sayıdan oluşan LYS hazırlık dergi seti. Konular yavaş yavaş zorlaşıyor ve gramer sıralaması müfredat sıralamasıyla aynı gidiyor. Her dergide çeşitli Skills soruları ve denemeler var. Konuları da gayet eğlenceli, yani çözerken sıkılacağınızı sanmıyorum. Dergileri tam anlamıyla çözüp bitirdiğinizde okuma becerinizin büyük oranda arttığını göreceksiniz.

3. İrem Yayıncılık LYS Dil Sınav Stratejileri


Kitap konu anlatımlı bir soru bankası. Fakat kitapta konuyu anlatırken çok önemli ipuçları verdiğini göreceksiniz. Sınavda zamanı etkili kullanabilmeniz için bu ipuçlarını öğrenmeniz size avantaj sağlar. Hem soruyu daha rahat çözer, hem daha emin adımlarla ilerlersiniz.

4. Dilko Periodical Dergi Seti


Dilko’nun son sınavlara göre düzenlediği zorlukta sorulardan oluşan 10 dergilik bir set. İçinde çok fazla Vocabulary ve Skills soruları var. Her dergi bir Skills türüne odaklanıyor. Mesela bir dergide çoğunlukla Sentence Completion, diğerinde ise Reading sorusu çözüyorsunuz. Bu sayede her soru tipine ayrı önemi vermiş oluyorsunuz ve eğer herhangi birinde eksiğiniz varsa kolayca geliştiriyorsunuz. Her derginin sonunda öğrendiklerinizi ölçebileceğiniz bir deneme oluyor.

5. Kültür Yayıncılık Vocabulary Test Book


Kitap sadece Vocabulary sorularını içeriyor. Yaklaşık 150 sayfa. İlk testler çok basit gelebilir ama ilerledikçe soruların ve kelimelerin zorlaştığını görebilirsiniz. Vocabulary sorularında netlerinizi artırmak için mutlaka kullanmanız gereken kaynaklardan. Ayrıca, bu kitap bittiğinde Vocabulary Test Book 2 ile devam edebilirsiniz.

6. Kültür Yayıncılık Reading Test Book


Kitapta çeşitli konulardan Reading parçaları var. Herkese hitap eden ve çok fazla terim içermeyen konular seçilmiş. Testler kolaydan zora doğru sıralanmış. Kitap yeterli sayıda soru içeriyor aslında ama Reading Test Book 2’yi de çözmeniz iyi olacaktır.

7. YDS Publishing Dergi Seti


8 sayıdan oluşan LYS hazırlık seti. Dergilerin kapağında içeriğini ve işlediği gramer konusunu görebiliyorsunuz. Her dergide LYS sınavında karşınıza çıkacak soru tipleri var. Bütün Skills sorularını bir arada çalışmak isteyenler için yeterli bir kaynak olacaktır. Skills soruları çoğunlukla gramer konusuyla paralel gider, yani işlediğiniz konuyu farklı soru tipleriyle pekiştirebilirsiniz. Her derginin sonunda 2 deneme var. Denemeler sayı ilerledikçe zorlaşır.

Her alanda olduğu gibi Dil grubunda da yarış LYS’yle birlikte yeni başlıyor.Bu demek oluyor ki YGS’si kötü geçenler için daha henüz hiçbir şeyin sonu değil. YGS’den istediği sonucu alan arkadaşlarsa kesinlikle rehavete kapılmamalılar. Herkese iyi çalışmalar ! :)
 
Üst